Oferta edukacyjna Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości Termomodernizacja Gimnazjum Ważne wydarzenia w dziejach szkoły Nadanie szkole imienia w 1925 roku Dyrektorzy szkoły od 1909 roku Patron szkoły Regulamin Funduszu socjalnego 110 lat szkoły Koncepcja pracy szkoły 2017 - 2020

110 lat szkoły

"SZKOŁA Z KLASĄ - SZKOŁA Z TRADYCJĄ"

"...A w murach drżą głosy przeszłych pokoleń, wciąż słyszę ich śmiech niedokończony..."

Są w życiu człowieka i społeczności wydarzenia, które skłaniaja do refleksji. powodują, że zatrzymujemy się, podsumowujemy to, co minęło i wytyczamy kierunki na przyszłość. Do tych chwil z pewnością zaliczamy wszelkie rocznice i jubileusze. W takim właśnie momencie znalazł się nasza szkoła, Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego. Za nami 195-letnia tradycja nauczania. Przed tylu bowiem laty w 1824 roku powołano do życia w Pakości szkołę, której działalność z zaszczytem kontyunuujemy. Od 110 latnauka odbywa się w obecnym budynku, w którym dzwonek szkolny nie rozbrzmiewał tylko w mrocznym czasie drugiej wojny światowej. Te dwa jubileusze oraz fakt, że w 2019 roku mury naszej placówki opuściły ostatnie roczniki powstałego przed dwudziestu laty gimnazjum, wywołały w nas chwilkę zadumy i podsumowań, a także skłoniły do wydania kolejnej monografii.      ("Gdy myślę: Estkowski..." , Monografia Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, Danuta Ciechorska, Beata Kwiatkowska)

Na przestrzeni już trzech wieków działa nasza szkoła. była ona świadkiem przemian, które dokonywały się w świecie, w Polsce i Pakości: odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości, czasu wojny, przemian po niej następujących, zrywu Solidarności. wiele wydarzeń zapisało się na jej kartach. Od 1924 roku, od kiedy w stulacie swego powstania otrzymała imię, naszym patronem nieprzerwanie jest wielkopolski pedagog Ewaryst Estkowski. Właśnie to imię - człowieka otwartego na zmiany, szanującego dzieci - wytyczyło nam, może nawet trochę nieświadomie, kierunki działania.

(...) Jest to z pewnością szkoła różnorodna, barwna, otwarta na człowieka i świat. Szkoła głęboko zakorzeniona w tradycji i historii, a jednocześnie z odwagą sięgająca w przyszłość i dla tej przyszłości wychowująca kolejne pokolenia.

Szkoła to przede wszystkim ludzie, zarówno wychowankowie, jak i kadra. Dla wielu czytających te słowa Estkowski kojarzyć się będzie z dziciństwem i młodością, z wchodzeniem w dorosły świat, z wyzwaniami, jakie on stawia. (...)

Jesteśmy szkołą różnorodną, dającą szansę rozwoju w wielu obszarach, niezamykającą przed żadnym dzieckiem swoich drzwi. Taką tworzy ją kadra, uczęszczający do niej ucznioiwe, ich rodzice oraz przyjaciele szkoły. (...)

Danuta Ciechorska, Beata Kwiatkowska, Gdy myślę: Estkowski..., Monografia Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości, Pakość 2019, s. 5