Inne

 • IX Kiermasz Świąteczny

 • Czas pożegnań...

  Wyszedłeś tylko na spacer z psem,kilka chwil i wszystko się zmieniło – z czasu jest na był. Pozostały rozmowy niedokończone, sprawy niezałatwione,ścieżki nieprzedeptane, marzenia niespełnionei zdziwienie, że wszystko już dokonane…A wyszedłeś tylko na spacer z psem.Angielski poeta John Donne pisał „śmierć każdego człowieka umniejsza mnie…”W piątek 26 listopada zmarł Ryszard Kuflewicz pracownik naszej szkoły. Wielu będzie pamiętać Go jako nauczyciela wiedzy o społeczeństwie, historii, plastyki i zajęć artystycznych, wychowawcę, założyciela i wieloletniego opiekuna Szkolnego Klubu Europejskiego, rzecznika praw ucznia, autora wielu projektów, wielkiego miłośnika nowofundlandów, ale przede wszystkim zostanie w pamięci jako człowiek oddany uczniom, dla Którego nieobojętny był los żadnego z nich. Przez 24 lata pracy w Estkowskim (1.09.1994 – 31.08 2018) swoją wiedzą i doświadczeniem dzielił się z kolejnymi rocznikami młodych ludzi. To z nimi odwiedził Parlament Europejski czy też żeglował po wodach Adriatyku. Od kilku lat – jak sam siebie określał – był stypendystą ZUS-u. Jednak również na emeryturze nasza, Jego szkoła była Mu bliska, żył jej problemami, wspierał w wielu działaniach. Był fundatorem grantów edukacyjnych dla uczniów uzyskujących najwyższe oceny. Był także swoistym ambasadorem naszej placówki.Są sprawy nieodwracalne, ostateczne, ale jest też nadzieja, która jest czasem bez pożegnań.

 • „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś”.

  Święto najlepszego przyjaciela dzieci - Misia

  „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś.”Miś to najlepszy przyjaciel i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu. Jest on towarzyszem dziecii dorosłych oraz powiernikiem naszych największych sekretów. 25 listopada obchodziliśmyw naszej szkole jego święto. Dzieci z klas 1-3 poznały historię pluszowej maskotki, rozwiązywały zagadki, liczyły misie, doskonaliły pamięć grając w memory, opisywały i redagowały życzenia dla swoich pluszowych ulubieńców, a nawet wykonały pyszne i zdrowe „misiowe” kanapki. Wykonały też piękne portrety misiów. Dużą atrakcją okazała się Misiowa Fotobudka, dzięki której każdy mógł chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Najwięcej radości sprawił szkolny miś Estkuś, z którym wszyscy uczniowie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.

 • Mały człowiek ma swoje prawa

  Dzień Ochrony Praw Dziecka

  20 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Ochrony Praw Dziecka. W związku z tym uczniowie naszej szkoły wypełniali ankietę dotyczącą znajomości praw i obowiązków uczniowskich, a klasa VIIIa rozmieściła na terenie szkoły ulotki informujące o prawach dziecka . Z kolei na godzinach wychowawczych Estkowicze obejrzeli prezentację przedstawiającą Prawa Dzieci. Oby wszystkie nasze dzieci były zawsze były uśmiechnięte i szczęśliwe!

 • Praca wolontariusza

  17.11.2021 uczniowie z klasy 7a wybrali się z panią Danutą Kaźmierczak do Fundacji Redemptoris Missio, by poznać, na czym polega praca wolontariusza. Z wielką radością i zaangażowaniem przystąpili do pracy. Uczniowie klasy VII a po pracy zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi uczniowie wrócili do domu.

 • Laureaci Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady

  W październiku odbyła się XVI Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada wiedzy o św. Maksymilianie, do której przystąpili również nasi uczniowie. Warto zaznaczyć, że Olimpiada ta otrzymała patronat honorowy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zadaniem uczestników było wykonanie prac plastycznych związanych z 100. rocznicą wydania pierwszego numeru „Rycerza Niepokalanej” 1922-2022.

  Miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły zostały docenione przez komisję konkursową:

  - laureatką II miejsca została Gabriela Graczyk z klasy 3b,a wyróżnienie otrzymała Lena Jastrzębska również z klasy 3b;

  - w kategorii klas IV- V laureatką III miejsca została Oliwia Doczekalska z klasy 4b.

  Do konkursu dzieci zostały przygotowane przez panią Danutę Kaźmierczak.

 • Światowy Dzień Seniora

  14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Seniora. To szczególny moment, by podziękować Wam, Drodzy Seniorzy, za Wasze życiowe doświadczenie, mądrość, rady, którymi dzielicie się z nami, młodszym pokoleniem. Z tej okazji pamiętając o osobach przebywających w Dziennym Domu Seniora przekazaliśmy moc serdecznych życzeń:Z okazji Światowego Dnia Seniora, życzymy Wam pogody ducha, spełnienia marzeń oraz długich lat życia wypełnionych zdrowiem, szacunkiem i miłością.Niech jesień życia będzie czasem, w którym spełnią się rzeczy niespełnione, a Wasz niegasnący duch stanowił będzie inspirację dla innych. Św. Jan Paweł II mówił, że "Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć."Nasi Seniorzy otrzymali od nas także drobny upominek- coś dla zdrowia i ciała.

 • 11 listopada

  Nasza Szkoła wzięła dziś udział w kolejnej edycji akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaDoHymnu. Uczniowie wraz z nauczycielami odśpiewali o godz. 11.11 hymn narodowy, a potem w klasach obejrzeli film, przedstawiający akademię z okazji Narodowego Święta Niepodległości, przygotowaną przez naszych uczniów

 • Światowy Tydzień Walki z Otyłością

  09.11.2021

  W związku z obchodami Światowego Tygodnia Walki z Otyłością w szkole przeprowadzone zostały zajęcia dotyczące zasad zdrowego odżywiania. Klasy starsze wykonywały plakaty promujące zdrowy styl życia, a klasy młodsze uczestniczyły w warsztatach na ten temat prowadzonych przez uczennice klasy 7 a oraz przygotowana została gazetka informacyjna.Klasy 3-8 na plakatach przedstawiły zasady zdrowego stylu życia, aby w ten sposób zwrócić uwagę na problem otyłości i jej negatywne skutki dla życia i zdrowia człowieka. Gratulujemy młodym zdolnym i pomysłowym plastykom. Plakaty można oglądać na gazetkach na korytarzu na I piętrze.Uczniowie dowiedzieli się, że aby zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy racjonalnie się odżywiać, zrezygnować ze słodkich i słonych przekąsek, tłustych potraw, podjadania między posiłkami i zażywać ruchu. Dlatego klasy młodsze uczestniczyły w Szkolnym Konkursie o tytuł Mistrza Hula Hop i Mistrza Skakanki. Wszystko odbywało się zgodnie z zasadami fair play, co sprawiło wiele radości uczestnikom rywalizacji. Zwycięzcy zawodów otrzymali dyplomy gratulacyjne.Wiemy, że najlepszą metodą w walce z nadwagą jest zbilansowana i zdrowa dieta połączona z odpowiednio dużą dawką aktywności fizycznej. Dlatego też, 4 listopada w czasie długiej przerwy, na boisku szkolnym dziewczęta z klasy 8a miały pomóc całej społeczności szkolnej spalić kalorie w rytmach zumby. Jednak warunki pogodowe nie pozwoliły zrealizować tego punktu obchodów, ale wszyscy wiedzą jak ważny jest ruch w życiu każdego człowieka. Uczestnicy obchodów otrzymali zdrową przekąskę, którą ze smakiem spożyli w czasie długiej przerwy.Wyniki konkursów sportowychSzkolny Konkurs o tytuł Mistrza Hula Hop:I miejsce ( „ex aequo”): Aleksander Cyganek kl. 2 a, Nikola Malinowska kl. 2 b, Lena Gilas kl. 3 bSzkolny Konkurs o tytuł Mistrza SkakankiI miejsce Gabriela Graczyk kl. 2 bII miejsce Filip Paciorek kl. 2 aIII miejsce Lena Lewandowska kl. 1 b

  W konkursie o tytuł Mistrza Hula Hop wzięli udział: Nadia Graczyk kl. 1 b, Wojciech Małetka kl. 2 b, Adam Kalinowski kl. 3 a, Witold Mróz kl. 2 a, Magdalena Jędrzejczak kl. 1 b, Laura Borek kl. 1 a, Maja Krauze kl. 1 aW konkursie o tytuł Mistrza Skakanki wzięli udział:Weronika Łozowicz klasa 3 a, Nikola Malinowska kl. 2 b, Amelia Czarnik kl. 1 a, Aleksander Madej kl. 1 a.

 • Spotkanie z policjantem

  0911.2021 r. uczniowie klas 1a i 1b uczestniczyli w spotkaniu z panem policjantem Rafałem Nieznalskim. Pan policjant opowiadał uczniom o zagrożeniach jakie mogą napotkać podczas drogi do szkoły. Opowiadał o pracy w zawodzie policjanta i odpowiadał na liczne pytania naszych dzieci. Bardzo dziękujemy Panu Rafałowi Nieznalskiemu za ciekawe spotkanie.

 • iTeatr 05.11.2021

  uUczniowie klas IV a i Va zobaczyli kolejną propozycję iTeatru. Tym razem była to transmisja ze Śląskiego Teatru Lalek i Aktora „Ateneum” w Katowicach adaptacji opowiadania Gustawa Morcinka , wzruszającego kolejne pokolenia młodych czytelników. Łysek z pokładu Idy to historia sięgająca początków XX wieku, gdy w kopalniach pracowały konie, ciągnące wagoniki z węglem; po pracy nie wyjeżdżały na powierzchnię, po pewnym czasie traciły więc często wzrok. Między bohaterami – górnikiem Kubokiem a towarzyszącym mu pod ziemią koniem Łyskiem – nawiązuje się niezwykła relacja. Łysek staje się nie tylko mądrym partnerem w pracy, ale też świetnym kompanem, któremu można się zwierzyć, z którym można pogadać, a nawet się pokłócić.

  Twórcy przedstawienia spojrzeli na tę śląską prozę z dzisiejszej perspektywy. Widowisko rozegrało się w przestrzeni łączącej żywy plan i formy lalkowe.

 • Zakończenie akcji "Opatrunek na ratunek"

  04.11.2021 Zakończyliśmy akcję " Opatrunek na ratunek ". Nasze środki opatrunkowe pojechały do Poznania do Fundacji Redemptoris Missio. Przekazaliśmy zebrane przez naszą społeczność dary. 19 listopada wypłyną do Afryki. Jeszcze raz dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji 

 • Stypendia naukowe za m-c X/2021

  03.11.2021

  Klara Popławska z kl. Va i Bartosz Dudek z kl. IVa to uczniowie, którzy uzyskali w minionym miesiącu najwyższą średnią ocen i otrzymali dziś z rąk pani dyrektor Marioli Szlyfarskiej stypendia naukowe

 • "Szkoła pamięta"

 • "Szkoła pamięta" 2021

  W ramach akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki - „Szkoła pamięta”, zostały przygotowane prezentacje, z których można dowiedzieć się o formach i zaangażowaniu społeczności szkolnej w to przedsięwzięcie.

  Szkola_pamieta_2021a.ppt

  Szkoła Pamięta 2021 (facebook.com)

  https://view.genial.ly/61798b24bc13e00daf32793c/presentation-szkola-pamieta

  Uczniowie naszej szkoły zapoznają się na naradach, zajęciach  wychowawczych o potrzebie pielęgnowania tradycji pamięci o zmarłych i wszystkich, którzy walczyli za naszą wolność.

  Dzieci odwiedziły już cmentatrz pakoski, aby uporządkować bezimienne i opuszczone groby zmarłych oraz zapalić znicze na grobach nauczycieli oraz innych zasłużonych.

  Odwiedziły także lokalne miejsac pamięci.

  Przygotowana została również wystawa/gazetka ścienna poświęcona postaciom ważnym dla historii.

 • 1 listopada

  „Wymknęliście się naszym oczom, ale nie pamięci” 

  Schyłek października i początek listopada to czas szczególny: nagie drzewa stoją w dywanach liści, słońce wędruje coraz niżej nad horyzontem i dni się skracają. Te okoliczności przyrody są dobrą okazją do refleksji nad ulotnością życia, nad jego przemijaniem. Wielu z nas pozostaje w zdziwieniu, że jeszcze nie tak dawno lata szkolne, młodość, a dziś już posiwiałe skronie. Przemierzając z okazji listopadowych świąt cmentarne alejki zauważamy, że coraz częściej zatrzymujemy się przy grobie kogoś znajomego, zapalamy znicze. Czasami zacierają się już twarze tych, co odeszli, zapominamy brzmienie ich głosu, śmiech, jednak cały czas żyją w naszej pamięci, w naszych sercach.Od wielu lat społeczność naszej Szkoły z okazji Wszystkich Świętych zapala Znicze Pamięci na grobach tych, dzięki którym istniejemy jako naród, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie. Odwiedzamy mogiły powstańców i żołnierzy II wojny światowej. Pamiętamy również o tych, dzięki którym istniejemy jako społeczność szkolna – o tych, którzy pracowali w jej murach i przez lata tworzyli jej historię.Płoną delikatne płomienie zniczy – symbol naszej więzi z przeszłymi pokoleniami, symbol naszej miłości i wdzięczności, a dla wielu również nadziei na ponowne kiedyś spotkanie.

 • Poznaję, działam, uczę się - zajęcia w terenie, czyli klasa 7 na Zielonej Szkole

              25 i 26 października uczniowie klasy 7a Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego wraz z opiekunami wyjechali do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku na terenowe zajęcia dotyczące ochrony środowiska. Odbywały się one w ramach Zielonej Szkoły.

                    Czas na wyjeździe był bardzo wypełniony. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia ,,Bioróżnorodność”, w czasie których młodzi ludzie odkrywali różnorodność życia, poznawali rośliny i zwierzęta w środowisku ekosystemów wodnych, łąkowych i leśnych.  Uczestniczyli również w grze edukacyjnej, w czasie której zabawili się w ornitologów i poszukiwali w środowisku ptaków z rodziny płomykówkowatych i puszczykowatych, poznawal ich zwyczaje, sposoby polowania, a także wydawane przez nie odgłosy.

  Drugiego dnia uczniowie odkrywali tajemnice lasu. Podczas zajęć w terenie przypomnieli sobie jego piętrową budowę, poznawali rodzaje krzewów i drzew,  dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z ekosystemem leśnym oraz jak ważna jest jego ochrona. Na własne oczy mogli zobaczyć między innymi zjawisko sukcesji.

  Po południu odwiedzili  pobliskie ZOO, które specjalizuje się w hodowli rodzimych zwierząt. Oprócz tego, niewątpliwymi atrakcjami były egzotyczne zwierzęta oraz przeróżne gatunki ryb, płazów lasu deszczowego /np. drzewołaz malarski/,  gadów krajowych, siedlisk pustynnych, stepowych i lasu deszczowego /np. waran, agama, gekon czy krokodyl/. Na wybiegach natomiast można było obserwować tygrysa, lamy, zebrę, niedźwiedzie, wilki, żbiki, rysie oraz różne gatunki, nie tylko rodzimych, ptaków.

              Siódmoklasiści mieli również okazję zobaczyć i poznać wiele ciekawych gatunków roślin znajdujących się w Ogrodzie Botanicznym. Były to m.in. zbiorowiska leśne i roślinność wodna. Ciekawe były alpinaria chrakteryzujące się górską formą terenu, skałkami, strumykami itp.  dzięki czemu  uczniowie choć przez chwilę mogli poczuć się jak w górach.

  Dzieci  z zaangażowaniem i zadowoleniem uczestniczyły we wszystkich aktywnościach. Był to dla nich na pewno bardzo atrakcyjny sposób poznawania przyrody.

  Wycieczka nie miała  tylko charakteru edukacyjnego, ale i rekreacyjny, dlatego wszyscy wycieczkowicze udali się na seans filmowy do Cinema City, a także wzięli udział w ognisku. Mimo zmęczenia atrakcjami dnia jeszcze długo w nocy słychać było rozmowy, bowiem po długim czasie izolacji wszyscy byli spragnieni kontaktów towarzyskich. Była to też bardzo dobra okazją na wzajemne poznanie się  integrację grupy.

  Wszyscy wrócili zadowoleni i serdecznie dziękują Panu Marcinowi Zalewskiemu, dzięki  którego życzliwości nie musieliśmy martwić się kosztami przejazdu.

 • Estkowski włączył się do akcji Szkoła Pamięta....

  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szkola-pamieta-2021--zapraszamy-do-udzialu-w-akcji?fbclid=IwAR19dWa9b9au1caXqy3cq_ylsfPflSQhKe6fqagN6b0NpwEqZ8IcKG4SUMw

 • Wycieczka klas 1-3 do Plast-Mar

  25.10.2021

  Klasy 1-3 naszej szkoły udały się na wycieczkę do Balczewa k. Inowrocławia, gdzie znajduje się firma Plast - Mar. Zakład specjalizuje się w recyklingu odpadów, stosując nowoczesne technologie. Dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych, których celem było pogłębienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska. Przypomniały sobie zasady segregowania śmieci, oraz poznały etapy przetwarzania tworzyw sztucznych w ekologiczny sposób. Każde dziecko otrzymało w prezencie kilka doniczek- wyprodukowanych na miejscu, smycz z logo firmy oraz wspólne zdjęcie całej klasy. Jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę. Dzięki niej Nasza Planeta może być zdrowsza:-)Dziękujemy panu Marcinowi Zalewskiemu za opłacenie autokaru na wyjazdy klasom 1-3.

 • ,,Rodziny Szkół Ewarysta”

  Jako, że nasza szkoła należy do ,,Rodziny Szkół Ewarysta”, w dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność uczestniczyć w święcie 55 rocznicy nadania imienia Ewarysta Estkowskiego Szkole Podstawowej w Mikstacie. Uczestniczyliśmy w uroczystej akademii, zwiedzaliśmy szkołę a potem braliśmy udział w wielu rozmowach w nieoficjalnej części spotkania. Było nam miło usłyszeć wiele ciepłych słów o naszym Patronie Ewaryście, o jego innowacjach i osiągnięciach, które w XIX wieku były wielkim postępem, ale są na tyle uniwersalne, że dzisiaj także są kultywowane w szkołach jego imienia. Mimo odległości, zmęczenia, szczęśliwi i bogatsi o nowe doświadczenia, pełni zapału do pracy wróciliśmy do Pakości.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości
  ul.Szkolna 44
  88-170 Pakość
  gimnazjumpa@wp.pl
 • 52 566 58 12 fax 52 566 58 12

  Pedagog szkolny:
  Anna Kopieniak-Przybysz
  tel.: 52 566 56 69

  Świetlica szkolna:
  tel. 517 346 803

Galeria zdjęć