Etap wojewówdzki Etap ogólnopolski Luksemburg 2015 Rekomendacje Luksemburskie Konferencja

Edukacja włączająca

Rekomendacje Luksemburskie

Edukacja Włączająca -Rekomendacje Luksemburskie

W październiku 2015r.  Europejska Agencja ds. Specjalnych Potrzeb i Edukacji Włączającej, wraz z luksemburskim Ministerstwem Edukacji, Dzieci i Młodzieży zorganizowała Wysłuchanie Młodych w Parlamencie – „Edukacja włączająca - czas na działanie!” w Luksemburgu. Wydarzenie to miało miejsce podczas prezydentury Luksemburga w Radzie Unii Europejskiej.

250 młodych ludzi z 28 krajów Europy, wzięło udział w dyskusji o edukacji włączającej w ich szkołach i społecznościach. Młodzi delegaci  wyrażali swoje opinie na temat edukacji w swoich szkołach, wskazywali zarówno na jej zalety jak i na  wady. Sytuacja przedstawiona przez młodych ludzi, tak jak i ich propozycje zostały podsumowane zostały w tzw.  Rekomendacjach Luksemburskich.

Rekomendacje

1. Wszystko o nas-z nami- wszyscy uczniowie szkoły  także  z niepełno sprawnościami podejmują decyzje ich dotyczące.
  • Głos młodych ludzi, tak samo jak i ich rodzin, powinien był wysłuchany  i wzięty pod uwagę  przy podejmowaniu wszystkich decyzji, które bezpośrednio i pośrednio ich dotyczą.
  • Młodzi ludzie powinni być pytani jakie są ich potrzeby.
  • Organizacje młodzieżowe powinny być systematycznie angażowane    w życie szkoły.
  1. Szkoły bez barier- czyli eliminowanie fizycznych i technicznych barier.
  • Wiele barier  w szkołach zostało już zlikwidowanych  ale młodzi uważają, że należy podjąć działania w celu zniwelowania  wszystkich, by móc swobodnie dostać się do budynku, przemieszczać się po nim      i korzystać ze wszystkich jego zasobów.
  • W czasie modernizacji budynków należy  wydzielić miejsca odpoczynku dla uczniów o różnorodnych potrzebach edukacyjnych, bogatych           w  sprzęt rekreacyjny.
  • Szkoła powinna udostępniać  odpowiednie pomoce techniczne               i materiały edukacyjne w zależności od indywidualnych potrzeb jej uczniów.
  1. Łamanie stereotypów- punkt ten odnosi się do pojęcia ,,normalności” . Jeśli akceptujemy fakt, iż wszyscy jesteśmy różni, zatem kto jest ,,normalny”?
  • Kluczem do stworzenia wzajemnego  szacunku i tolerancji jest dostarczenie nauczycielom, pracownikom szkół, młodym ludziom, rodzinom i instytucjom wspierającym rzetelnych informacji na temat różnych potrzeb młodych ludzi.
  • Różnorodność musi być postrzegana jako zjawisko pozytywne,              a niepełnosprawność jako norma.
  • Każdy jest inny i każdy musi być akceptowany. Tolerancja bazuje na zrozumieniu się nawzajem.
  • Pracownicy szkół , placówek oświatowych powinni być bardziej świadomi i tolerancyjni dla ludzi z niepełnosprawnością.
  1. Różnorodność jest mieszaniną, włączenie osób z różnorodnymi potrzebami sprawia, że społeczność szkolna dobrze funkcjonuje.
  • Każdy powinien skupiać się na tym, co może zostać zrobione, a nie na tym, co jest niemożliwe do wykonania.
  • Edukacja musi być w pełni dostępna, musi respektować potrzeby wszystkich uczniów, stanowiąc podstawę wysokiej jakości edukacji dla wszystkich.
  • Współpraca między nauczycielami i innymi specjalistami jest fundamentalna, aby  zapewnić dobrą jakość kształcenia.
  • Zapewnienie wsparcia nauczycieli i kolegów z klasy  jest niezbędne do dobrego funkcjonowania wszystkich członków społeczności szkolnej.
  1. Stawanie się pełnoprawnymi obywatelami.
  • Aby być włączonym w społeczeństwo niezbędne jest  bycie włączonym do głównych działań szkoły.
  • Celem tego wszystkiego jest możliwość znalezienia swojego miejsca   w społeczeństwie.

Wnioski:

Rekomendacje Luksemburskie są zgodne i komplementarne z odpowiednimi europejskimi i międzynarodowymi dokumentami w zakresie potrzeb specjalnych          i edukacji włączającej. W czasie dyskusji młodzi ludzie przedstawili edukację włączającą jako kwestię praw człowieka i umieścili kluczowe koncepcje, jak normalność, tolerancja, szacunek i obywatelstwo.

Pełne Rekomendacje Luksemburskie są dostępne na stronie internetowej: