Inne

.

ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE

Projekt " ROZWÓJ PRZEZ KOMPETENCJE" współfinansuje Unia Europejska w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizują Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu w partnerstwie z sopocką Firmą COMBIDATA Poland sp. z o.o.


Zajęcia rozpoczęły się się jesienią 2010 roku. Uczestnikami projektu zostali uczniowie klas I naszego gimnazjum:

Roger Buchholz, Hubert Chmielewski, Michał Ciechanowski, Wiktor Filipiak, Kamila Kociniewska, Agnieszka Kruk, Artur Książek, Łukasz Reinke, Fabian Sudoł, Daria Szczepanek, Anna Heppner, Marta Nowicka i Łukasz Olszewski, którego zastąpiła Joanna Pacholska.


Celelem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych naszych uczniów w zakresie przedsiębiorczości. Realizacja zajęć odbywa się w atrakcyjnej i przystępnej formie, odmiennej od standardowych zajęć lekcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań dydaktycznych, nowoczesnych narzędzi dydaktycznych, wielofunkcyjnego portalu przygotowanego przez COMBIDATA, a zawierającego mnóstwo multimedialnych wykładów, testów, prezentacji.

Co mają z tego uczniowie: bezpłatny udział w zajęciach pozalekcyjnych i pozaszkolnych z przedsiębiorczości, prowadzonych przez opiekuna, jak również kadrę dydaktyczną UMK w Toruniu. Korzystają z nowoczesnych narzędzi i rozwiązań edukacyjnych, uczestniczymy w festiwalach naukowych, wykładach pokazowych, wycieczkach edukacyjnych.

Gimnazjaliści pracują zespołowo z wykorzystaniem metody projektu, rozwijają swoje kompetencje, korzystają z zakupionego w ramach projektu nowoczesnego sprzętu dydaktycznego oraz materiałów e-learningowych zamieszczanych na portalu Projektu. Co szczególnie nowe i ważne, to fakt, że uczniowie mają możliwość poznania i współpracy z kadrą dydaktyczną uczelni wyższych podczas zajęć szkolnych lub zajęć organizowanych na uczelni, jak również za pośrednictwem portalu w ramach mentoringu, forum albo grup dyskusyjnych z wykorzystaniem odpowiednich materiałów edukacyjnych. Dzięki uczestnictwu w projekcie uczniowie rozwiną swoje zainteresowania przedsiębiorczością, co przełoży się na rozwój ich kompetencji kluczowych oraz będzie miało istotny wpływ na wyniki egzaminów gimnazjalnych. Dzięki aktywnemu udziałowi w zajęciach uczniowie nabywają umiejętności pracy w zespole, stosowania wiedzy w praktyce, analitycznego, logicznego i twórczego myślenia.

Zajęcia są prowadzone w średnim wymiarze 10 godzin w miesiącu, w ramach zajęć pozalekcyjnych o. Dodatkowym wsparciem są zajęcia z kadrą naukową Uniwersytetuw Toruniu prowadzone w średnim wymiarze 8 godzin w semestrze.
W ramach projektu mamy udostępnioną uczestnikom projektu Bibliotekę Kompetencji, 120 tematów projektów wraz z przykładowymi konspektami.

Zajęcia realizuje się metodą projektu w obszarze wybranego tematu z Biblioteki Kompetencji. Materiałami wspierającymi pracę nad tematami projektowymi są materiały e-learingowe, zawierające podstawową wiedzę merytoryczna. Zespół tworzy jeden projekt w semestrze, który następnie jest oceniony przez ekspertów z uczelni. Po zakończeniu semestru opracowany przez zespoł projekt umieszczany jest na portalu.

Bieżące postępy prace uczniowie przedstawiano w ramach prowadzonych e-kronik zespołów.

Zespoły, które wykonają najlepszy projekt otrzymają nagrody w ramach festiwali naukowych organizowanych na uczelni. Tak było po zakończeniu I semestru, gdy jako laureaci, realizujący temat 10 LAT POLSKi W UNII EUROPEJSKIEJ - KORZYŚCI CZY STRATY braliśmy udział w Festiwalu Naukowym na Uniwersytecie Gdańskim.

Zespół Naukowy Przedsiębiorczość, podczas realizacji Projektu, został dwukrotnie wyróżniony udziałem w Festiwalu Naukowym w Gdyni.

Po zakończenie całego projektu uczestnicy Szkolnych Zespołów Kompetencyjnych otrzymali Certyfikat Uczestnika Szkolnego Ruchu Naukowego, potwierdzający uczestnictwo przez trzy lata w pozalekcyjnych zajęciach edukacyjnych w ramach projektu.

W czerwcu 2012, po trzech latach pracy Projekt RPK zakończył się pełnym sukcesem.

Jego efektem jest kontynuacja nauki przez większość uczestników Projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Inowrocławiu, popularnym w regionie "Ekonomie", gdzie nasi absolwenci nabywają nowych kompetencji, rozwijają swoje zainteresowania, stając się    p r z e d s i ę b i o r c z y m i .

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości
    ul.Szkolna 44
    88-170 Pakość
    gimnazjumpa@wp.pl
  • 52 566 58 12 fax 52 566 58 12

    Pedagog szkolny:
    Anna Kopieniak-Przybysz
    tel.: 52 566 56 69

    Świetlica szkolna:
    tel. 517 346 803

Galeria zdjęć